Słów kilka o naszej bibliotece

Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej mieści się w jednym pomieszczeniu, w którym są wypożyczane książki. Posiada mały kącik czytelniczy. Z biblioteki korzystają wszyscy uczniowie szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły, sporadycznie rodzice. Podstawę zbiorów stanowi literatura dla młodzieży, lektury szkolne, literatura piękna oraz zbiór książek regionalnych, przygodowych i popularnonaukowych. Książki uporządkowane są w następujących działach: lektury; bajeczki i baśnie; wierszyki; książki przyrodnicze, geograficzne; powieści obyczajowe i historyczne; pedagogiczne; podręczniki. Mamy wiele nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży. W bibliotece wydzielony został księgozbiór podręczny zawierający encyklopedie ogólne i przedmiotowe, różnorodne słowniki do języka polskiego i języków obcych, albumy, atlasy.
Obecnie biblioteka prowadzi również ewidencję i wypożyczanie darmowych podręczników dla uczniów. Księgozbiór biblioteki szkolnej był przestarzały i w złym stanie technicznym. Wiele woluminów, w szczególności przeznaczonych dla najmłodszego czytelnika zostało usuniętych z inwentarza. Dzięki projektowi “Książka Marzeń” biblioteka otrzymała 76 nowych książek, co przyczyniło się do wzrostu czytelnictwa w naszej szkole. Księgozbiór na dzień 31.10.2018 r. liczy 4520 wol. książek i podręczników oraz 40 egz. zbiorów audiowizualnych (programy multimedialne, filmy, piosenki, gry dydaktyczne).
Ogólna liczba wypożyczeń w poprzednim roku szkolnym 2017/2018 wyniosła -2484, co w przeliczeniu na jednego ucznia wyniosło- 34 książki. Uczniowie posiadają wolny dostęp do półek, co pozwala im na swobodny wybór właściwej lektury. W bibliotece odbywa się wypożyczanie, zwrot książek, a także rozmowy z czytelnikami.W bibliotece odbywa się wypożyczanie i zwrot książek 5 razy w tygodniu podczas przerw śródlekcyjnych i na lekcjach (dla klas najmłodszych), łącznie 8 godzin. Co miesiąc prowadzona jest statystyka czytelnicza. Na koniec roku szkolnego wyłaniany jest „Najlepszy Czytelnik Roku”.